Zázrak jménem hovínko

18/08/2016 / Zkušenosti rodičů
Zázrak jménem hovínko

Zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud označil období od dvou do čtyř let věku dítěte jako "anální", že prý primárním zdrojem slasti a problémů je činnost, kterou u dětí něžně nazýváme kakáním. Vždycky jsem si myslela, že to Freud se svými teoriemi trochu přehání a občas mu to ujede do extrémů. Jako třeba v případě, kdy jde o ....hovínko. V době, kdy je našemu synkovi něco přes dva roky, před ním ovšem obdivně smekám.

Janík ve chvíli, kdy odložil plenky a slavnostně začal používat slipy, přestal kakat. Na záchod nešel třeba čtyři dny a když už měl potíže ten tlak vydržet, klidně celý den trávil vsedě na gauči, jen aby ze zadečku náhodou něco neujelo. Ke konci čtyřdenní epizody býval velmi nepříjemně naladěný, nic ho nebavilo a pořád kňoural. Všechno pokud možno vsedě. Opravdu se choval, jako kdyby jeho hovínko bylo největším pokladem na světě a on ho nechtěl vydat. Zkoušeli jsme upravit jídelníček, hrát poučné hry s legovými panáčky o kakání, zpívat písně o kakání...až náš chlapeček začínal den starostlivou otázkou: "Mámo, nesce se ti kakat? Aby tě nebojejo bíško, víš?"

V naší rodině se tedy tlačení hovínka stalo alfou i omegou veškeré pohody. Dětská doktorka mi přednesla tezi, že to "může být psychického rázu". Ve chvíli, kdy jsem před ní stála na pokraji zoufalství a prosila ji o projímadlo, bych jí za to filozofování nejradši popadla pod krkem. Ano, může to být kvůli tomu, že se mu narodila sestřička, může to být kvůli tomu, že zrovna přechází z plenek na nočník. Ale sestřičku zpátky do břicha nenacpu a plenky do smrti taky nosit nebude, takže jak to řešit?

Janík má rád mašinky. Tahle věta se zdá v současnosti být univerzálním řešením na všechno. Manžel jednou začal vyprávět o mašince, která jela, začalo se jí chtít kakat, a tak si stoupla na koleje, stáhla si slipy a prostě se vykakala. A co se nestalo? O den později ke mně Janík přijde a haleká: "Maminko, já se chcu vykakat jako velká mašinka." A stal se zázrak. Zázrak, který nám spadl do záchodu.

 

Autorka: Mgr. Lenka Vaňková