Trpělivost nepřináší růže, ale spokojenost

31/01/2018 / Z pohledu psychologa
Trpělivost nepřináší růže, ale spokojenost

Vždycky jsem si o sobě myslela, že jsem klidná a trpělivá. Dokud se mi nenarodily děti. Od té chvíle se mi trpělivosti nedostává a já se neustále snažím omezit své prudké reakce.

Trpělivost je jedna z dobrých vlastností, která nám do života může přinést radost, uspokojení a zlepšit vztahy s druhými. Učitelství čehokoli na jakémkoli stupni a typu školy je neustálou výzvou k trpělivosti a její nepřetržitou náročnou zkouškou.

Někteří z nás byli trpělivostí obdařeni už od narození. Jiní musejí svádět neustálý boj se svou vznětlivou povahou nebo přáním dosáhnout svých přání ihned. Také naše společnost nám cestu k trpělivosti spíše ztěžuje-je oceňována efektivita, rychlost, zvládání mnoha úkolů najednou.

 

Přesto je trpělivost, zejména v náročném učitelském povolání, potřeba. Dobrou zprávou je, že se dá naučit, i když to nejde lehce a rozhodně ne nijak rychle. Začínáme se jí učit, až když cítíme, že jí opravdu potřebujeme (například proto, že nechci na svoje děti celé dny ječet), vyžaduje silnou touhu a motivaci a musí se učit znovu a znovu, dokud se z ní nestane zvyk.

Nejnáročnější situace, zkoušející naši trpělivost, nastávají například při cestování, na křižovatkách, ve frontách, čekárnách, užívání počítače nebo čekání na telefonu. V takových chvílích si můžeme uvědomit, že trpělivost je postoj, který si můžeme zvolit. Nejsme tedy jen obětí okolností, ale máme ji ve své moci. Následující pomůcky nám mohou boj s náročnými situaci trochu ulehčit:

1. Buďte připraveni na to, že se něco nepodaří-pokud se tak nestane, můžete se jen radovat

2. Položte si otázku: „Když této nepříjemnosti dovolím, aby mě rozčílila, bude to v něčem lepší, nebo horší?“

3. Řekněte si něco povzbudivého, například: „Tohle zvládnu…je to jen další zkouška mé trpělivosti.“

4. Mějte připravenou strategii – plán, jak z náročných a nečekaných situací vytěžit co nejvíc (mějte po ruce knihu, můžete promýšlet věci, na které vám v naplněném programu nezbývá čas, atd.)

Pokud se vám podaří trpělivost nacházet, procvičovat a posouvat své vlastní hranice dál, máte podle vědců nakročeno k spokojenějšímu životu a kvalitnějším vztahům.