Jak je důležité mít plán

28/03/2017 / Zkušenosti rodičů
Jak je důležité mít plán

Typická situace rodičovského zoufalství - někam spěcháme na čas, oblékám křičící Klárku a halekám na Janíka, který si se zaujetím čínského mudrce čte knížku o králíčkovi Flíčkovi: "Janíku! Pojď se oblíkat, už musíme na tramvaj!" Klidně na mě zavolá, že si čte a nikam nejde. Klárka křičí a potí se, čas letí, hysterickým tónem Janíka varuju, že už se zlobím a když ho chytnu, on brečí, že nikam nejde a nechce. Kolik tramvají nám mezitím ujelo, to ani nepočítám.
Dělám to samé, co moji rodiče, a přitom jsem to tak nesnášela. Táhlo se to celým dětstvím jako červená nit až do puberty, jasně si ty situace pamatuji. Jsem uprostřed hry, nebo zaujatá nějakým románem a najednou rodiče zavolají: "Jdeme sekat trávu!" Nebo "Jedeme tam a tam, oblíkejte se!". Byla jsem protivná, nikam se mi nechtělo a vztekala jsem se. V pubertě jsem jim dokola opakovala, že kdyby mi aspoň řekli ten svůj plán činnosti ráno, abych se mohla připravit...

I dvouleté dítě se potřebuje připravit, i ono má svůj plán dne a zaujetí pro činnosti, které právě dělá, má snad ještě větší než my dospělí. Žije ve světě houkajících vlaků nebo mluvících králíků a je to pro něj skutečnost. A najednou ho z toho světa násilně vytrhneme s tím, že potřebujeme někam hned teď jít nebo něco udělat. Je to jako budit ho uprostřed spánku.

Když jsem si tohle uvědomila, začala jsem sdělovat Janíkovi plán dne hned ráno. Co budeme dělat, kam půjdeme, kdy bude potřeba chvátat a kdy bude čas na hraní. A ono to funguje! Od té doby to jde jako po másle. Janík už ví, že po snídani musíme hned vyrazit, a tak nerozkládá mašinky a není vzteklý, že ho od nich odtrhávám.

Uvědomila jsem si, že mně celé dětství vadila ta přezíravost rodičů vůči mým potřebám a mému času a to samé dělám Janíkovi. Byla jsem sama překvapená, jak snadno jde s dvouletým batoletem plánovat a jak ochotně se tomu podřídil, když věděl, co se bude dít. I v tomhle věku se s ním dá jednat jako s partnerem.

Autorka: Mgr. Lenka Vaňková