Recenze hry Čarodějná kuchyně

25/09/2016 / Recenze her
Recenze hry Čarodějná kuchyně

Z čeho si myslíte, že čarodějnice vaří svoje magické koktejly? Tipujete žabí nožičky, netopýři krev, myší ocásek nebo pavoučí nožičky? Ale to je všechno úplně špatně! Hlavní a základní přísadou každého pořádného lektvaru je totiž pořádná hromada muchomůrek. Usušit je, vymačkat, naložit ve žluči strakapouda. Všechno je možné a každý druh se používá na jiná kouzla. Ale bez muchomůrek je každá čarodějnice ztracená..
Jednu takovou kuchyni poznáme pěkně zblízka v deskové hře Čarodějná kuchyně od německé firmy Beleduc. Hra vznikla v roce 2013 z hlavy designérů této firmy a také štětce Nadine Bougie, ale pochází už z roku 1995, kdy vyšla její první verze s názvem Witches Kitchen. 

Zpracování hry Čarodějná kuchyně je naprosto precizní, od velmi pevné krabice s obrázkem zrzavé čarodějnice až po obsah ležící uvnitř. Tam je hlavní čtvercový rozkládací herní plán, který má uprostřed vyvrtanou díru. Nebudeme se do ní schovávat, ale jedná se o pozici, do které nejlépe zapadne kolotoč s hromadou barevných a zatím prázdných kulatých otvorů. Tento díl je masivní a slepený ze čtyř vrstev kartonů.

hexenkuche-blazniva-kuchyne-06

Ke kouzlům ale bude potřeba to nejdůležitější - hromada 28 dřevěných muchomůrek, jejichž nohy jakoby zázrakem sednou do otvorů v kulaté desce. Houby jsou jedna jako druhá a společnost v sáčku jim dělá už jen jedna šestistěnná kostka s barvami. Samotný plán v rozích představují čtyři kuchyně a čarodějnice, které se zúčastní souboje o titul nejlepší kuchařky. Každá má svoji pomocnici a čeká na pomoc jednoho z hráčů.

A na začátku se právě tak stane. Každý hráč si vybere jednu z čarodějnic a sedne si k její kuchyni. K plánu připojí zmíněný kolotoč a poté společnými silami všechny děti nastrkají muchomůrky do jeho otvorů. Už teď se hráči mohou snažit zapamatovat pozici barev pod nožičkami jednotlivých houbiček, ale nebude to nic jednoduchého.

Začínající hráč dostane kostku, hodí s ní a jeho úkolem je najít houbu rostoucí na stejně barevném místě. Jak už to tak bývá u paměťových her, zpočátku je všechno dílem náhody a teprve později hráči mohou jít na jistotu, když už některá z potřebných barev byla odkrytá. Takové špatně vybrané muchomůrky se vrátí zpět a hledání může pokračovat. To všechno se děje tak dlouho, dokud některý z hráčů nenasbírá do svého kotlíku sedm červených hub.

hexenkuche-blazniva-kuchyne-05

Čarodějná kuchyně je novým přírůstkem do oblíbených dětských paměťových her. Jejím hlavním smyslem a cílem je trénovat paměť. A v tom rozhodně houbičky budou velmi dobré, protože kolo vypadá celé hodně podobně a není jednoduché si udržet přehled o umístění barev.

Jak už jsem zdůraznil, ve hře hraje významnou roli i náhoda. Štěstí je potřeba a může rozhodnout o vítězi klidně už zpočátku. Ale takové herní prvky k dětským hrám jednoduše patří, takže tentokrát to rozhodně nevidím jako zápor.

Naštěstí i náročnější hráči s lepší pamětí nebo přehledem si mohou hru Čarodějná kuchyně užít. V pravidlech najdete variantu, která přidá do hry další úroveň nejistoty. Je snadné ztratit přehled o pozici barev, pokud se po každém tahu kolotoč otočí o půl otáčky v libovolném směru. Tak houby mění neustále pozice a partie je tak větší zátěží na představivost.

hexenkuche-blazniva-kuchyne-13

Chválu nad zpracováním jsem už vyjadřoval v průběhu recenze. Přesto není špatné ještě jednou zdůraznit, že houby jsou vyrobeny ze dřeva a kartony jsou opravdu pevné. Pravidla jsou jasně napsaná a nikdo nebude mít problém se podle nich naučit hrát. Kvalitě komponent odpovídá i doporučení pro nejmenší hráče už od čtyř let, které můžeme jen podpořit.

Čarodějná kuchyně ale netrénuje pouze paměť. Ta je jen nejvíce na ráně. V pořadí jsou také barvy, které se mrňousové naučí lépe rozpoznávat. Díky tomu všemu je Čarodějná kuchyně moc povedenou a kvalitní dětskou hrou, která potěší všechny, kdo si rádi něco pamatují.

hexenkuche-blazniva-kuchyne


Plusy:
+ kvalitní zpracování
+ jednoduché mechanismy pro děti
+ varianta pro pokročilé
+ trénuje paměť i barvy
+ populární paměťová hra

Mínusy:
- originalita

Hru Čarodějná kuchyně ve verzi XXL najdete v eshopu Zábavného učení
 

Autor článku: Dušan Vít