Recenze hry Perspecto

25/04/2017 / Recenze her
Recenze hry Perspecto

Nic není jen černobílé. Stačí udělat drobný úkrok stranou a najednou všechno vypadá úplně jinak. A tak je to úplně se vším, ať už se bavíme o domě, stromu nebo lidské tváři. A perspektivě bychom měli všichni rozumět stejně jako děti, které ocení novou stavební a hlavolamovou hru Perspecto.

Hru Perspecto si pro nás připravili autoři Michel & Robert Lyons pod záštitou firmy FoxMind. Všechny fanoušky stavění pak určitě potěší, že si mohou tuto krabici pořídit v České republice zásluhou firmy Zábavné učení (zobrazit hru v e-shopu). 

Krabice je těžká a na jejím víku najdeme fotografický výjev z řešení jednoho úkolu. Současně také vidíme pohled na oranžové dílky, které nám naznačí, že se jedná o již třetí pokračování této série her. I ty předchozí jsme vyzkoušeli a jmenují se Architecto a Equilibrio a stojí za nimi dokonce i ti samí autoři.

Po odložení víka hráči ze dna vyloví masivní brožuru se spoustou stránek. A zatímco česká pravidla jsou přiložena na listu, na úvodu této příručky v kroužkové vazbě najdeme návod v jiných jazycích. A teprve za nimi se nachází zadání pětapadesáti hlavolamů, které vždy nabízí dvourozměrný boční pohled na nějakou třírozměrnou stavbu. Kromě barevného zaškatulkování do jedné ze šesti kategorií se na každé kartě řešitelé dozví také sadu dílků, které musí pro stavbu využít. Hned za nimi jsou pak listy s řešeními.

perspecto-05-800x559.jpg

Ať už si hráč vybere jakékoliv zadání, vyloví všechny oranžové kameny a podle karty vybere ty, které musí využít. Pak už vše je pouze na něm a na správném prostorovém vnímání. Kameny je třeba poskládat tak, aby kameny při pohledu ze strany odpovídaly svojí siluetou i škvírami natištěnému oranžovému obrázku.

Zpočátku na hráče čekají úkoly vcelku jednoduché a teprve později přijde chvíle na obrázek fotoaparátu, který vysvětluje tu samotnou perspektivu. A tak se s postupem času u posledních dvou obtížností do zadání přidají (k čelnímu pohledu) také obrázky ze strany a shora.

Vzhledem k rozměrům stavby jsou u těch obtížnějších opravdu potřeba vícenásobné pohledy. Jenže to současně klade na hráče trochu jiné požadavky, protože musí umět tyto dvě (nebo tři) perspektivy vnímat jako jeden objekt, zkombinovat je a vytvořit na jejich základě jednolitou stavbu. To děti už v tuto chvíli připravuje velmi chytrým způsobem na vnímání technických výkresů. Současně ale trénuje i obecné vnímání.

To ale nemluvíme už pouze o dětech. Ty si vyzkouší především první obtížnosti, zatímco jak se náročnost zvyšuje, pořádná výzva čeká i na dospělé řešitele. Není vůbec jednoduché různé neposlušné kameny poskládat správným způsobem do jednoho celku. V nabídce je jeden velký klenutý oblouk, další půlkulatý tvar, jedna šipka a sloupy (kulaté i hranaté).  

Právě pro dospělé pak přichází překvapení, že tohle není vůbec jednoduché. První úroveň je výuková a jejím úkolem je hlavně seznámit hráče s různými možnostmi použití kamenů, jejich kombinováním a neměla by nikomu způsobovat žádné problém. Ale poté už úkoly od hráčů vyžadují první přemýšlení. 

perspecto-17-800x600.jpg

Autoři na to při vymýšlení jednotlivých hádanek šli opravdu chytře. Využívají různých rotací, kombinací a skrývání tak, aby hráče zmátli. O to lepší zpráva je, že se jim to opravdu daří a to, že vyřešíte jeden úkol, neznamená, že najdete hned odpověď na ten další. Pokaždé to je trochu jiné a stále velmi zábavné. 

Kartička řešení vám na první pohled nic neřekne. Pokud sem zalistujete náhodou, pak se určitě nemusíte bát nějakého prozrazení řešení. Naopak pokud už si opravdu nevíte rady a chcete se řešení dozvědět, pak tyto karty na konci brožury oceníte. 

perspecto-18-800x600.jpg

Perspecto je zábavným prostorovým hlavolamem. Pětapadesát úkolů je dost na spoustu hodin zábavy a to především díky složitějším úkolům, jejichž řešení často může trvat. Všechno to je výborně zpracované, zadání jsou přehledná a hráči se mohou v klidu soustředit na řešení. To k nim nepřijde bez zkušeností a schopností. Perspecto je výborným tréninkem trpělivosti a prostorového vnímání, které funguje opravdu skvěle.

perspecto-04-600x420.jpg

Plusy:

+ více různých pohledů (u vyšších obtížností)
+ pro děti (lehčí úrovně) i dospělé (vyšší úrovně)
+ dostatek zadání
+ řešení nejsou na první pohled patrná
+ kvalitně zpracované stavební kameny


Mínusy:

- nic

Perspecto potěší všechny, kdo rádi něco staví bez návodu. Do začátku dostanou totiž pouze pohled, jak má stavba vypadat z některého z pohledů. A je už na nich, aby nakombinovali kameny do této sestavy. Hra je přístupná dětem díky jednodušším úrovním, ale nabízí prověrku i pro dospělé, kteří ocení vyšší obtížnosti. Tam přibývá už i více pohledů na stavbu, ve kterých se řešitelé musí zorientovat. Perspecto je právě díky této druhé polovině zadání parádním hlavolamem.

Hru Perspecto najdete v eshopu Zábavného učení

Autor článku: Dušan Vít