„Náš život je tím, čím ho učiní naše myšlenky“

07/02/2018 / Z pohledu psychologa
„Náš život je tím, čím ho učiní naše myšlenky“

Nadpis dnešního článku jsem nevymyslela já, ale Marcus Aurelius, starořímský císař a filosof-takže se jedná o pozoruhodně starou moudrost. Od dob Marka Aurelia se toho hodně změnilo, tuhle moudrost v různých obměnách ale opakují filosofové po staletí dodnes.

 

Říká nám jednoduchou věc-jsme tím, čím jsme, díky tomu, co vchází do naší mysli. Tím, jak a o čem přemýšlíme, se utváří náš charakter.

 

Sledujeme-li například denně televizní zprávy plné informací o vraždách a zločinech, pozvolna se nám do mysli vkrádá strach z okolního světa a z ostatních lidí.

Sledujeme-li v televizi pořady o přírodě, zajímá nás stav přírody kolem nás. Trávíme-li pravidelně čas s malými dětmi, můžeme se učit lépe se koncentrovat na přítomnou chvíli.


Naší velkou výhodou je možnost volby. Můžeme si vybrat, co necháme vcházet do své mysli. Každý z nás funguje v nějakých vlastních zajetých kolejích-máme rádi své rituály, své televizní pořady, své přátele, možná jsme předplatiteli nějakého časopisu.

 

Zkusme si sami na sobě takový malý experiment-po určitou dobu (třeba jednoho týdne) sledujme, co necháme vcházet do své mysli. Může to být televizní pořad, články našich oblíbených novin, ale i informace naší sousedky o našich společných sousedech, knihy, které čteme, malé rozhovory s kolegy v práci, rozhovory s přáteli. A sledujme také, co to s námi dělá-jak se cítím, když čtu knihu svého oblíbeného autora, jaké pocity ve mně vyvolává setkávání s tímhle člověkem, o jakých věcech přemýšlím a jakou cestou jsem se k nim dostal/a. Vyvolává tahle interakce, tahle informace příjemné, nebo nepříjemné pocity? A co mě k tomu napadá za myšlenky?

 

Můžeme zkusit i další experiment-koupit si jiné noviny, sledovat jiný televizní pořad, jiné internetové stránky, sednout si v práci při obědě k jinému kolegovi...a otvírat tak nové cesty k novým myšlenkám.

 

Nové podněty a nové kontakty jsou dobrým způsobem, jak svou mysl trénovat a vyživovat tak, aby nezakrněla a nezkostnatěla.