Uklidnění rozzlobených dětí

13/06/2018 / Z pohledu psychologa
Uklidnění rozzlobených dětí
Dětské záchvaty zlosti často vyvolávají záchvaty zlosti v nás dospělých. Málokdy dokážeme tváří tvář rozzlobenému dítěti zůstat klidní, a přitom pro efektivní řešení situace je klid dospělého nutný. Pokud se necháme strhnout emocí i my, roztáčí se spirála zlosti, která končí většinou něčím, co si zpětně vyčítáme.

Rozzlobeným dětem - i nám samým- nejlépe prospějeme, když zachováme chladnou hlavu. Pokud zůstaneme v klidu, dokážeme poskytnout odpočinek a uklidnění i dítěti. Existují čtyři způsoby, jak dítěti pomoci, aby se uklidnilo.

 

Rozptýlení
Malé děti se soustředí jen krátkodobě a jejich pozornost lze snadno odvést. Svět se pro ně může změnit téměř okamžitě a během pár vteřin jsou schopné přesunout pozornost na něco jiného. Pozornost dítěte můžeme odvést například odvedením k jiné hře, zajímavé činnosti, nebo mu můžeme něco zajímavého ukázat, dáme dítěti najíst a napít.

 

Exprese (vyjádření, projevení zlosti)
Bezpečné vyjádření emocí (to znamená, že nikomu není ubližováno a nepřekračují se stanovené hranice) poskytuje okamžité uvolnění emocí a obvykle po ní následuje pocit uspokojení, jenž dítěti umožňuje, aby se rychleji začalo zabývat něčím jiným. Klíčem k expresi je zajistit, aby nikomu neublížila, byla opravdová a trvala jen omezenou dobu. Pomůže nám k tomu například zaskákat si na trampolíně, nakreslit rozzlobený obrázek, pustit hlasitou nebo ráznou hudbu, roztrhat papír, proběhnout se, použít plastelínu, bezpečně udeřit něčím do něčeho, zašeptat dospělému do ucha sprosté slovo nebo nadávku.

Uklidnění

Děti napodobují své blízké. Jestliže jsou rodiče vzorem klidu, je mnohem pravděpodobnější, že dítě pochopí, co je klid a budou se chovat klidně. Dítě můžeme uklidnit těmito činnostmi: hrou s teplou vodou, hrou s panenkou, posezení na klidném místě, napočítání do deseti, zpíváním, odchod do předem stanoveného pozitivního místa, činností, která vyžaduje přemýšlení, hrou v domečku, poslechem relaxační hudby.

    

Uklidňující péče
Uklidňující péče je vlastně intenzivnější obvyklá péče s otevřenými projevy lásky a doteky, které musejí být pro dítě bezpečné. Ke zklidnění se může použít voda (oplachování obličeje vlažnou vodou, případně teplá koupel) nebo kontakt se zvířaty. Hladit zvířecí srst a vypovídat zvířatům či plyšákům o svých trampotách působí na děti velmi blahodárně. Stejně může působit také dečka nebo polštářek nebo cokoli hebkého a měkkého.