Recenze hry Bláznivý šéfkuchař

24/07/2016 / Recenze her
Recenze hry Bláznivý šéfkuchař

Nasaďte si bílou kuchařskou čepici, do ruky vezměte vařečku a před sebe postavte hrnec. Budete se cítit jako kuchaři, ale to neznamená, že jej ve vás uvidí i ostatní. Musíte si nejdřív udělat kurz.

Tyhle hodiny řídí blázniví šéfkuchaři. Oni ale nejsou tak šílení, jak o nich všichni říkají. Jen jejich nápady jsou trochu neobvyklé. Dali byste si čokoládu na pizzy? Nebo slané muffiny? Spousta lidí by nad takovou dobrotou ohrnula nos, ale to my ne. My se přece nenecháme odradit a naopak nás takovéhle bláznivé nápady nalákají ještě víc. 

Dobrou chuť nám popřeje dětská desková hra Bláznivý šéfkuchař, kterou pro všechny zvědavé malé kuchaře připravila společnost Orchard Toys.

Všichni kuchtíci a jejich náčiní se překvapivě vešli do poměrně malé krabičky. Tento boxík je modrý a kromě hlavního kuchaře vás přivítají i dvě kuchtičky. Ti všichni nám vesele nabízí poměrně obyčejnou žampionovou pizzu. Necháme se tedy nalákat dál na dobroty a vrchním otvorem nakoukneme na dobroty. 

V první řadě je tu rovnou pět desek samotných kuchařů, kterými se hráči mohou stát. Každý z nich má svůj oblíbený recept, ke kterému potřebuje přesně sedm surovin. Jejich obrázky jsou natištěné kolem portrétu šéfkuchaře a na vás je, abyste je jako pomocník sehnali a nezáleží ani tak na tom, jestli se jedná o cibuli, krevety nebo samotný plech na pečení. Každý z kuchařů je jiné národnosti a díky tomu mají hráči velmi dobrý výběr. 


Bláznivý šéfkuchař - rozehraná hra


Spolu s nimi je v balení také 5 kartonových talířů, které jsou zatím bílé a prázdné. Na každý z nich patří jeden z finálních uvařených produktů. A hráče tak čekají špagety nebo špíz. Každé jídlo tu má svoji destičku. Pro hráče jsou ale neméně důležité také malé čtverečky se samotnými surovinami a náčiním. Teprve s těmito 36 kartičkami jsou opravdu schopní vařit. K hraní budou hráči potřebovat ještě jednu ruletu s plastovou šipkou a šesti výsečemi a samozřejmě pravidla, která jim řeknou, jak na hru. Ta jsou pochopitelně v češtině. 

Na začátku partie si každý z hráčů musí vybrat toho kuchaře nebo kuchařku, který mu je nejsympatičtější. Jeho destičku si vezme před sebe. Malé destičky všech ingrediencí a nádobí jsou rozloženy po stole, ale obrázkem dolů. To hotová jídla a talíře začínají partii stranou, stejně jako losovací zařízení. 

Jakmile na hráče přijde řada, pokusí se mezi destičkami na stole najít předmět, který potřebuje pro přípravu svého jídla. Když se mu to podaří, může si dílek vzít a položit jej na svoji kuchařskou kartu. V hledání pokračuje další hráč, všichni soupeři se tak střídají v hledání, dokud všichni do jednoho nedokončí svůj nákup. 

Nyní přichází na řadu konečně samotná příprava jídla. Hráči potřebují losovací destičku, na které postupně kuchtíci roztáčí šipku. Nejdříve musí mít hráč štěstí a vytočit si talíř. Ten může okamžitě vzít a položit jej svému šéfkuchaři do rukou (na kartu). Potom už stačí jen získat na jídlo objednávku a to od kteréhokoliv ze čtyř hladových dětí. Když se takové zatočení hráči podaří, může hned začít slavit vítězství.

Hra Bláznivý šéfkuchař jde ve stopách povedeného Nákupního seznamu (recenze hry Nákupní seznam). Hráči i tady potřebují nejen štěstí při odhalení destiček, ale také paměť. A při tom se učí pojmenovávat věci, ze kterých vaří. A samozřejmě si současně ke kuchtění také vytváří vztah. 
 

Bláznivý šéfkuchař - rozehraná hra


Tentokrát je hra přece jen trochu pokročilejší a kromě plnění hrnců musí hráči ještě vytočit dvakrát správnou výseč. Teprve po této druhé fázi se mohou prohlásit za vítěze. Zařazení této druhé části je k dobru hry, protože nestačí jen samotné sbírání destiček. 

Samozřejmě obě poloviny hry jsou založené hodně na náhodě. To ale k dětským hrám nerozlučně patří. Hlavní je, že hra děti elegantně učí pojmenovávat obrázky a navíc se trochu naučí i nějaké ty recepty. 

Zpracování celé hry je kvalitní a kartony jsou pevné. Neposlušná šipka může někdy zastavit na rozmezí dvou výsečí, kdy nejde rozlišit, kde přesně stojí. V takových chvílích se doporučuje zatočit ještě jednou. 

Bláznivý šéfkuchař je základní dětskou hrou, která chce znovu připravit děti na svět tam venku. Malí hráči se stanou kuchaři, s trochou štěstí budou shánět destičky se surovinami a poté uvaří kompletní jídlo. To vše během několika minut a s pomocí náhod. Desková hra Bláznivý šéfkuchař představuje dětem svět vaření a pobaví ty nejmenší. 

 

Hru Bláznivý šéfkuchař najdete v eshopu Zábavného učení

 

Autor recenze: Dušan Vít