Recenze hry Bonbóny

26/08/2016 / Recenze her
Recenze hry Bonbóny

Bonbóny jsou hrou, která se zaměřuje na barvy. A jako taková se objeví určitě v hledáčku mnoha rodičů. Těm můžeme s klidem říct, že tahle zábava je povedená. Hlavní zásluhu na tom má dřevěné zpracování. Hraní se točí kolem reflexů a hledání barevných kombinací podle puntíků na kostkách. Hra nabízí tři varianty, z nichž jedna je hodně náhodná, zatímco ostatní dvě fungují pěkně. Bonbóny potěší malé mlsouny. 

Nikdy nemůžete mít všechno. A přesto náš mlsný jazýček říká, že bychom se měli pokusit získat co nejvíc. A u sladkostí to platí dvojnásob, protože jen pohled na ně některé z nás uvede do transu.

Ještě před chvílí byl sáček plný bonbónů. Teď koukám na prázdný igelit a je mi do pláče. "Za to můžeš ty, obořím se na malou sestřičku." Sleduju, jak se jí valí po tvářích slzičky. Najednou se zastydím. Moje vina na roztržení pytlíku je úplně stejná. Podívám se ještě jednou na zem, kde se válí sladkosti na koberci, a dám se do sbírání.

Ale ne vždycky můžete být na sbírání dobrot sami. Jakmile přiběhnou další mlsouni a začnou si dělat na bonbóny také zálusk, musíte být rychlí a umět se o ně poprat. A všechno to začíná už u deskové hry Candy od firmy Beleduc, kterou ilustrovala Simone Kalz. V češtině se hra jmenuje Bonbóny, ale v obchodech modrou krabičku najdeme s původním nápisem na tmavě modrém pozadí. 

Nenápadná a malá krabička se už na obalu honosí obrázky zamotaných bonbónů. A ty opravdu najdete i uvnitř, ale do pusy je raději nestrkejte. Jsou totiž vyrobeny ze dřeva a je jich tu celkem úctyhodných 41 kousků. Nesou různé kombinace barev a proužků, takže hráčům ztíží identifikaci na první pohled.

Uvnitř krabice to ale není všechno. Na hráče čeká také netradiční dárek v podobě kulaté látkové herní podložky. I ta má modrou barvu. To se samotnými dřevěnými bonbóny sdílí sáček ještě trojice kostek, které mají na sobě vždy nějaké ty barevné puntíky.

candy_plan_bonbony.jpg

Na začátku partie hráči rozloží na podložku všechny bonbónky tak, aby na všech byla vidět jejich barva (pouze z jedné strany). Začínající hráč dostane trojici kostek, hodí s nimi a ještě než se zastaví, pozornost všech se na ně upírá. Trojice puntíků totiž určí kombinaci barev, podle níž budou hráči hledat sladkost.

Komu se to podaří nejrychleji, vezme si dílek k sobě a znovu hodí kostkami. Nová sada puntíků označuje jinou kombinaci barev, kterou hráči zase musí hledat od začátku. Jednotlivé dílky se skládají z jedné, dvou i tří barev s různými vzory, takže hledání není úplně jednoduché. Partie končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů nasbírá určený počet sladkostí.

Bonbóny jsou rychlou akční hrou pro děti, které na ní (stejně jako jejich rodiče) ocení především kvalitní a pěkné dřevěné zpracování. S dílky bonbónů se velmi dobře manipuluje, dají se dobře chytit a opravdu záleží na rychlosti, se kterou jsou hráči schopni správnou kombinaci barev objevit.

Jenže jak kameny mizí z nabídky, zvyšuje se také šance, že některé barevné puntíky už nebudou mít na stole svého zástupce, který by ještě neměl majitele. A díky těmto hodům kostkou navíc a marnému (= delšímu) hledání se partie může trochu protáhnout.

Proto je lepší vzít zavděk dalšími variantami, které se nabízí v pravidlech. Nám se nejvíce líbí možnost číslo 2, ve které zůstávají sladkosti na svých místech a hráči za jejich nalezení pouze získávají body. Ty musí pověřená osoba zapisovat do sešitu a poté je v každém kole jistota, že kámen se ve skupince opravdu nachází. Navíc v případě opakování barev trénuje hra nejen rychlost a koncentraci, ale trochu i paměť.

Pak je tu ještě třetí možnost, ve které si kameny hráči rozdělí mezi sebe. Tentokrát se snaží zbavit bonbónů ve svém vlastnictví, takže každý hází kostkami pouze za sebe. Tato varianta je nejslabší, protože více hodů kostkou znamená delší délku. Navíc je hra mnohem náhodnější, protože hráč nehodí pokaždé kombinaci, kterou může odevzdat do středu stolu.

V naší zvolené variantě je hra zábavná (stejně jako v té původní, základní). Partie rychle ubíhá, protože honu na bonbóny se účastní vždy všichni. Soupeřit tak mohou dva až osm hráčů a to bez jakéhokoliv poznamenání samotné hratelnosti, která funguje ve všech počtech podobně.

Bonbóny jsou dalšími zástupci dětských her, které se zaměřují na postřeh a rychlost. U dětí je schopnost koncentrace velmi důležitou a díky tomu se právě tato hra hodí už k soupeření od čtvrtého roku věku. Velký vliv na to má také kvalitní provedení a jednoduchá pravidla. Čas od času ale určitě partií nepohrdne ani rodič.


Plusy:
+ tři verze
+ kvalitní dřevěné zpracování
+ už od čtyř let
+ trénuje barvy i soustředění
+ vlastní látkový herní plán

Mínusy:
- nic nového, jen hledání barev
- náhoda v jedné variantě

Hru Bonbóny ve verzi XXL najdete v eshopu Zábavného učení