V dnešním článku se budeme zlostí zabývat i dál- jde totiž o důležitou emoci, kterou zejména děti prožívají často a ve vysoké intenzitě a je tedy pro nás, rodiče a vychovatele, důležité jí porozumět.
Zlost můžeme rozdělit na tři typy- bezprostřední zlost, nastřádanou zlost a hlubokou zlost
1) Bezprostřední zlost - Týká se jen jedné záležitosti - Jde o něco, co se stalo nedávno - Nachází se ve vědomí- dokážeme si ji přímo uvědomit - Má rozpoznatelnou příčinu - Projevuje se okamžitou reakcí, která brzy odezní - Lze ji snadno vyřešit
Tento typ zlosti je nejčastější, prožíváme ho v běžném životě všichni. Dítě, které se učí zlost na této úrovni uvědomovat a ovládat, můžeme vysvětlit princip „stupnice zlosti“ (viz. minulý článek) a vysvětlit, že není v pořádku, když zlost přeroste v neovladatelný záchvat, protože tím ubližujeme ostatním. Pokud si zlost uvědomí na nízkých stupních, může ještě rozhodovat o tom, co se svou zlostí udělá. Pomozte dítěti o situaci mluvit a vytvořte si plán, jak problém napravit.
2) Nastřádaná zlost - Vzniká, když se v průběhu dne nebo týdne hromadí různé nezpracované nepříjemnosti - Výrazy, které ji popisují jsou "potlačování hněvu", "hromadění stresu", "den blbec" - Nastřádaná zlost vzniká z většího počtu bezprostředních zlostí, jestliže je nevyřešíme ihned
Pokud si všimneme nahromaděné zlosti u sebe nebo u dítěte, pomůže odpovědět si na následující otázky:
- Co mohu udělat, aby se to už neopakovalo?
- Jak mohu tuto zlost hned teď uvolnit a zbavit se jí?
Sami u sebe se můžete cvičit v tom, abyste vnímali každou jednotlivou nepříjemnost. Pak vymyslete něco, čím si obnovíte energii. Poté nepříjemnost vědomě pusťte z hlavy a vraťte se na stupnici zlosti na jedničku. U dětí musíte tyto kroky činit za ně samotné, například: „Pojďme se zhluboka nadechnout, abychom se toho pocitu zbavili a byli jsme zase spokojení. Pojď si se mnou o tom popovídat.“
3) Hluboká zlost - Zlost nahromaděná během let - Často o ní nevíme, neumíme si ji uvědomit - Často se už ráno probouzíme s vyšší hladinou zlosti, čímž vzniká menší manévrovací prostor pro zvládání každodenních potíží - Může vystřelit v nečekaných chvílích - Nepomine, dokud ji neuvolníme, často za pomoci odborníka - Ovlivňuje pocit sebehodnoty a osobní důstojnosti - Hluboká zlost pak vede k výbuchům zlosti, které dotyčnou osobu překvapí.
Pokud se naučíme rozpoznávat svou vlastní i dětskou zlost ve chvílích, kdy jde ještě o první typ zlosti (na stupnici se nacházíme na nízkých číslech), udržujeme čistý vzduch sami v sobě i v našich vztazích.