Recenze hry Ó, MacDonald, ten si žil

02/08/2016 / Recenze her
Recenze hry Ó, MacDonald, ten si žil

Znáte všechna zvířátka, která žijí na farmě? Tak vzpomínejte s námi. Jsou tam kuřátka, kachny, prasátka, kravičky, krůty, psi i myši. Víte, jak každé z ni dělá?

"Strýček Donald farmu měl, hiahiaho. A na té farmě kuřátka měl, hiahiaho. Písk písk sem a písk písk tam, písk sem a písk tam... A na té farmě kachničky měl, hiahiaho." Málokdo už ale ví, že všechny tyhle zvířátka se bavila společně, když se navzájem hledala na poli, ve stodole i na zahradě. 
 

 

Ó MacDonald ten si žil - balení


Na schovávanou si teď s nimi budeme hrát i my v dětské deskové hře Ó, MacDonald, ten si žil, kterou vydala společnost Orchard Toys.

Hra Ó, MacDonald, ten si žil se ukrývá v modré krabici s portrétem farmáře a všech jeho zvířátek. Tvary i barvy jsou jednoduché právě proto, že se jedná o hru pro malé děti. Do boxu se dostaneme z horní strany a začneme objevovat obsah. Všechno tak určitě začnou velké hráčské desky, které jsou čtyři, a každá z nich ukazuje jeden výjev z farmy. 


Ó MacDonald ten si žil - rozehraná hra


V hlavní roli jsou 2 děvčata a 2 chlapci, kteří jsou u strýčka na prázdninách. Každý z nich se věnuje jedné práci – orání, zametání, dojení a sběru medu. Na obrázku jej ale při činnosti provází i další zvířátka a předměty, které jsou pod ilustrací ve čtverečcích nakreslené. 

Každý z těchto objektů se nachází v krabici ještě jednou, a to na bílých destičkách. 7 destiček patří ke každému hernímu plánu, což nám dohromady dává 28 destiček. Kromě těchto silných dílků nám zbývá v krabici objevit už pouze list s českými a slovenskými pravidly (nechybí ani původní anglické). 

Na začátku partie si hráči rozeberou herní desky podle toho, která zvířátka nebo postava se jim líbí. V pozdějších partiích bude lepší, když si je vyberou náhodně, aby museli pokaždé hledat a napodobovat jiná zvířátka. Všechny samostatné kartičky začínají soupeření rozložené obrázkem dolů ve středu stolu. Čtyři větší s farmáři položí hráči kousek stranou. 


Ó MacDonald ten si žil - rozehraná hra


Hráči se střídají na tahu a vždy odkryjí jednu destičku a podívají se na obrázek. Hledají jen předměty ze svojí desky. V případě, že se jim nehodí, ukáží jej ostatním a vrátí zpět na místo, odkud jej vzali. Nechat si kartičku mohou pouze v případě, že obrázek patří do jejich scény. Ale ještě předtím, než si jej opravdu vezmou, musí předvést ostatním zvuk, který dané zvířátko vydává. 

V hledání pokračuje další hráč až do chvíle, než se někomu z hráčů podaří najít i poslední z 6 zvířátek a předmětů. Teprve v tu chvíli může přivolat kamaráda z obrázku, malého farmáře. Když se to někomu podaří, okamžitě vítězí a hra končí. 

Ó, MacDonald, ten si žil je hra pro ty úplně nejmenší a jako taková také funguje. Nenabízí žádné taktiky ani složité nápady. Základem všeho je jednoduchá, barevná a hravá grafika, která není přeplácaná ani přehnaně kreativní. 


Ó MacDonald ten si žil - hráčský plán
 

Každé zvířátko je jasně rozeznatelné a právě proto se mohou snadno s pomocí této hry zabavit i děti od 2 let. Právě tento věk je současně překvapením, ale také pravdou, ačkoliv ke hře potřebují asistenci rodičů. O to lepší je fakt, že s nimi hra poroste a s radostí se k ní budou vracet až do nějakých pěti či šesti let. 

Se zábavnou deskovou hrou si děti ani neuvědomí, že trénují schopnost rozeznávat zvířátka, naučí se jejich zvuky a ještě se dobře pobaví v kolektivu svých kamarádů. 

Hra je pochopitelně čistě náhodná a to především zpočátku partie. Poté ale přichází ke slovu "pexeso efekt". Děti musí dávat dobrý pozor při tahu ostatních, aby si zapamatovali, kde leží zvířátka, která potřebují na svoji část farmy. Postupně se tak i největší nešikové doberou nějakého výsledku a šanci na vítězství mají všichni. 


Ó MacDonald ten si žil - destičky

Old MacDonald Lotto, neboli Ó, MacDonald, ten si žil, je hrou pro ty úplně nejmenší hráče. Zvířátkům na farmě se mohou věnovat děti už od dvou let a s asistencí rodičů se dobře pobaví. Později už to zvládnou sami a hra funguje jako povedený doplněk pexesa. 

Hru Ó, MacDonald, ten si žil najdete v eshopu Zábavného učení

Autor recenze: Dušan Vít