​O nutnosti zastavení

13/01/2017 / Zkušenosti rodičů
​O nutnosti zastavení

Janík ve svých dvou letech sice vzal narození mladší sestřičky nečekaně dobře, občas ale dochází k typicky žárlivým situacím. Jednou byli oba vedle sebe, já jsem měla Klárku v náruči a Janík jí začal bolestivě mačkat ručičku. Moje první reakce byla asi taková, že bych mu nejradši dala facku a pak na něj začala ječet. Zrovna v tu chvíli jsem byla ale nějak naladěná na něj, tak jsem se zastavila a pak jsem udělala něco jiného, než mi velel okamžitý popud.N. Aldort ve své knize o výchově píše, že před jakoukoli impulzivní reakcí na chování dítěte se máme zastavit a trochu popřemýšlet, co se děje v nás a co se asi děje v dítěti. Je to velmi dobrá poučka, i když ne vždycky se mi daří ji naplňovat.

Ve mně se škvařil vztek a údiv nad tím, jak může být tak "zlý" a ubližovat bezbrannému miminku a nejradši bych jednala agresivně. Což by situaci nepomohlo, Janík by měl možná pocit, že kromě toho, že si miminko nosím v náruči celý den a mám ho pořád u sebe (Klárka toho moc nenaspala, takže náš kontakt byl opravdu velmi těšný), ho ještě bráním před ním, před Janíkem. Vzpomněla jsem si ještě na druhou poučku, tentokrát od Kopřivových a spol. Ta zní, že než začneme dítě okřikovat, máme se zamyslet nad tím, jestli netrpí nějakou potřebou, kterou mu můžeme splnit (např. únava, hlad a podobně).

Takže v danou chvíli jsem si uvědomila, že Janík možná touží po pozornosti. Jak prosté, že. Místo okřiknutí jsem ho od Klárky odsunula a začala ho hladit. Přivinul se ke mně a miminko nechal být.

Tentokrát to bylo bingo a mohla jsem si gratulovat. Nic ale nefunguje stoprocentně, málokdy dokážu jednat takhle "knižně" a dost často mě pohltí okamžité emoce...a také někdy moje teorie nevyjdou. Myslím ale, že vždycky stojí za to to aspoň zkusit. Zastavit se a popřemýšlet, jestli mi dítě svým chováním nedává najevo něco, co mu můžu splnit bez výlevů vzteku.

Použitá literatura:
Aldort, N.: Vychováváme děti a rosteme s nimi,Práh, Praha, 2010
Kopřiva P., Kopřivová T., Nevolová D., Nováčková J.: Respektovat a být respektován, Spirála, Kroměříž, 2005

Autorka: Mgr. Lenka Vaňková